TÉMA Menopauza

Klimakterium – nová životní etapa

Klimakterium, nebo také menopauza či jednoduše přechod, znamená přesun z období plodnosti ženy středního věku, do období ukončení schopnosti reprodukce a následného stáří. Dostavuje se kolem padesátého roku života a je provázeno mnoha typickými příznaky.

Nepříjemné symptomy provázející tento stav jsou nám známy. Je však nutné vědět, jak se s těmito příznaky pozitivně vyrovnat, aby nás omezovaly co nejméně.

Jak se vyrovnat s procesem stárnutí?

Každý organismus přirozeně stárne, klimakterium je proto nutné brát jako naprosto přirozený proces stárnutí ženského těla, ne jako nemoc. O tu se jedná pouze v případě, je-li tento stav doprovázen akutním klimakterickým syndromem, tedy rozvojem nemocí vyvolaných dlouhodobým nedostatkem estrogenů. Tyto potíže se mohou objevit náhle a bez znatelných projevů.

Pomoci může pravidelná pohybová aktivita, samozřejmostí je zdravá životospráva a pitný režim, omezení alkoholu a kouření, některé potravinové doplňky a léčiva, zdravá úprava jídelníčku.

Důležitá je také psychická vyrovnanost a zdravé sebevědomí. Uvědomění si faktu, že dosažení tohoto období v žádném případě neznamená nutnost omezení nebo úplné ukončení aktivního a intimního života či ztrátu ženskosti.

Intimní potíže v klimakteriu

Potíže provázející období menopauzy se mohou samozřejmě nepříjemně projevit i v intimním životě. Může za to úbytek pohlavního hormonu estrogenu, který je stále méně produkován dosluhujícími vaječníky.

Problémem bývá náladovost a častá nechuť k sexu. Pochva ztrácí pružnost a vlhkost a její sliznice se ztenčuje. Pohlavní styk tak může být najednou spíše nepříjemnou až bolestivou záležitostí.

Dalším častým jevem může být přibývání na váze a v důsledku toho ztráta pasu a typicky ženských tvarů. Vzhledem k tomu, že ubývá produkce ženských hormonů, vliv testosteronu (mužského hormonu, který se v malém množství nachází i v ženském těle) se stává výraznější, projevuje se např. růstem chloupků tam, kde dřív nebyly – na prsou, na tváři apod. Nic z toho samozřejmě nepřiměje ženu cítit se přitažlivě a sexy.

Jak si i v přechodu užít sex?

Ženám s akutními potížemi v klimakteriu může pomoci hormonální substituce – tabletky, náplasti či injekce dodávající tělu potřebné množství hormonů. Je však nutné poradit se s lékařem a možná vyzkoušet i několik metod, než se najde ta nejvhodnější.

Potíže obvykle ustupují pomalu, výsledky nelze očekávat okamžitě. Ve spojení s příjemnou dovolenou ve dvou a trochou té zapomenuté romantiky však může udělat zázraky. Bolesti při sexu pak můžete zamezit lubrikačními gely.

Je nanejvýš důležité uvědomit si, že žena je v tomto stadiu svého života mnohem citlivější a zranitelnější, potřebuje cítit oporu a pochopení svého partnera víc než kdykoliv předtím. Pokud tohle váš partner pochopí, vaše soužití dostane zcela nový smysl i kouzlo.

Jednou z výhod je konec opatrnosti při pohlavním styku ze strachu z otěhotnění. Mnoho žen přiznalo, že teprve v klimakteriu si díky tomu sex opravdu užily.

Prevence v klimakteriu

V období klimakteria jsou velmi aktuální některé preventivní a screeningové programy, které jsou ženám dostupné a kterých by měly využít. Jde např. o screening zhoubného nádoru prsu nebo děložního hrdla. Cílem těchto vyšetření je odhalit případné onemocnění včas, ženy by se jim proto měly přestat vyhýbat jen proto, že se bojí odhalení nádoru a života stráveného drastickou léčbou, či nepříjemných chirurgických zákroků.

Preventivní prohlídky by měly být součástí nového pohledu ženy na vlastní zdraví a na život, na vstup do nové, nikoliv konečné, životní etapy.

Klimakterium – nová životní etapa patří do témat
 • Hnus Marta 07.09.2015 11:53:44

  Hnus jak ty příspěvky tady jsou očividně propagace firem.

 • Klimakterium Alice 08.07.2015 12:05:54

  Pořád se všude hovoří a klimakteriu a jeho příznacích. Zajímalo by mě zda ty co to píšou si zažili to co trápí všechny ženy :) Nedávno jsem četla článek, docela mě zaujal, ale nevím zda jen přípravky nebo jak tomu říkají doplňky nám ženám uleví.
  http://vegall.cz/clanek/zobrazit/klimakterium

 • menopauza je tady Eviiik3 11.06.2013 13:14:53

  Protože na sobě pociťuji příznaky menopauzy, tak jsem se chtěla zeptat jak je to s tím arginmaxem. Dostanu ho koupit normálně v lékárně, nebo mi ho musí předepsat gynekolog?Ptám se, protože se hodně stydím a neumím se svěřovat cizím lidem (i když to je doktor).

  • Re: menopauza je tady Majda 13.08.2014 12:15:02

   Pokud tě opravdu trápí začínající přechod tak bych taky spíše volila Elli meno osteo forte, který koupíš bez předpisu v lékárně. Je to nehormonální produkt, který právě pomůže na příznaky menopauzy. Pokud by ti to nezabralo tak až pak bych řešila ArginMax nebo případně užívej oba :)

   • Re: Re: menopauza je tady Šárka 23.08.2014 16:07:27

    úplně s tebou souhlasím. Také užívám Elli meno osteo forte a nemůžu si jej vynachválit. Cítím se díky Elli o mnoho lépe.

  • Re: menopauza je tady Helča 12.05.2014 13:58:45

   Ahoj, pokud cítíš klasické příznaky menopauzy jako pocení v noci, nespavost, náladovost, návaly přes den tak raději vyzkoušej Elli meno Osteo. Je bez předpisu k dostání v lékárně a tyto příznaky tlumí, také je výborný při řídnutí kostí. ArginMax je dobrý na posílení chuti k sexu :)

  • Re: menopauza je tady Petra 17.10.2013 10:17:33

   Arginmax koupíš normálně v lékárně bez předpisu. Já si ho třeba kupuji přes internet u ověřených prodejců a vše je OK.

 • Elli FORTE Magda 30.07.2014 21:55:40

  Musím říct, že i já jsem jedna z těch žen, kterou hodně změnil přechod. S manželem jsme spolu nic neměli hodně dlouho protože jsem fakt neměla zájem a hlavně jsem trpěla nespavostí a následnou únavou.... Proto na doporučení lékaře jsem začala užívat Elli meno osteo. A fakt se cítím mnohem lépe a s manželem si zase užíváme svých chvilek.

 • Zdenka 27.05.2014 09:22:00

  Za mě vyhrálo Ive. Je přírodní a užívám ho pravidelně. Do toho procvičuji cviky, které jsou v balení a hned jde na člověku poznat, že se něco mění :) doporučuji

 • Arginmax Petra 26.03.2013 09:35:05

  Konečně jsem se k tomu dostala a arginmax si koupila. Užívám ho zhruba od prosince a jsem moc spokojená. Nejen že mám mnohem větších chuť se milovat, ale celkově si milování mnohem více užiju a cítím se skvěle. Doporučuji všem ženám, které řeší podobný problém jako jsem měla já.

  • Re: Arginmax Efinka 30.09.2013 10:39:49

   Souhlasím. Taky jsem s arginmaxem moc spokojená. Konečně si milování užívám a snadněji dosáhnu orgasmu.

 • Elison Marie 19.09.2013 09:23:55

  Mi kamarádka poradila Elison. Objednala jsem si ho telefonicky,abych nemusela do lékárny. Beru ho asi měsíc a výsledky jsou viditelné.

 • Zdenka 14.05.2013 13:00:22

  Taky se musím svěřit z mou zkušeností s Elison. Bála jsem se, že nic na to, aby mi pomohlo okamžitě nenajdu.Ale mýlila jsem se. Našla a to právě v něm! Už ho nedám z ruky :)

 • Menopauza Anna 25.04.2013 15:11:28

  Nedávno jsem se svěřila známé, která mi poradila vyzkoušet Elison. Objednala jsem si ho telefonicky, kdy měli výhodu bez poštovného a balíček jsem měla do dvou dnů doma. Nedá se ani popsat, jak jsem teď štastná a bez starosti. A to jen díky němu.

 • Anna 20.02.2013 11:13:14

  Arginmax si kupuju necelý rok a jsem moc spokojená. Díky němu se zvýšil můj prožitek z milování a navíc mi pomohl při překonání období menopauzy. Doporučuji všem ženám ve vyšším věku.

 • Arginmax Petra 11.10.2012 08:37:10

  O Arginmaxu jsem slyšela zatím jen samou chválu a spokojenost. Hodně nad ním uvažuji, protože můj nezájem o sex trápí mě i mého partnera.

 • Věra 13.09.2012 15:55:31

  Pravidelně si kupuji Arginmax pro ženy, který jsem začala užívat v době menopauzy. Cítím se psychicky vyrovnaná a mnohem lépe.


Menopauza patří do témat

Adresář

Poradna na téma Menopauza

Diskutujte na téma Menopauza

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku