TÉMA Menopauza

Menopauza a její příznaky

Menopauza neboli klimakterium je přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, takže se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Zastavuje se menstruační cyklus a nastává ztráta plodnosti - žena není schopna otěhotnět.

K menopauze dochází obvykle kolem 50. roku. V tomto věku nastávají hormonální změny, které se projeví svým působením na celý organismus. Hned úvodem je nutné zdůraznit, že menopauza není nemoc, je to přirozený jev v životě ženy. Je to delší proces postupných změn v hladinách ženských hormonů, který neproběhne ze dne na den, ale trvá roky.

Hlavní příznaky menopauzy

 • poruchy menstruačního cyklu - nepravidelnost, různá délka a síla
 • návaly tepla a horka - nejčastěji v oblasti krku a hrudi, časté jsou noční návaly horka
 • napětí, slabost, kolísání tlaku, malátnost, únava - jsou způsobeny kolísající hladinou pohlavních hormonů
 • poruchy spánku
 • trávicí potíže
 • bolesti hlavy
 • podrážděnost, nespavost, nervozita, neklid, náladovost, deprese, poruchy soustředění, přecitlivělost
 • prudký vzestup výskytu cévních a srdečních onemocnění - ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda ad.
 • vyšší četnost bakteriálních infekcí a zánětů v oblasti reprodukčních orgánů
 • zmenšování a ztráta pružnosti prsou
 • potíže s kontinencí, bolesti při pohlavním styku, výtoky z pochvy
 • ukládání tuku s rizikem obezity, laboratorně vzestup cholesterolu ad. tuků v krvi
 • osteoporóza - (řídnutí, "odvápňování", úbytek hmoty) kostí s riziky tzv. patologických zlomenin (především krček kosti stehenní, zápěstí, ad.)

Symptomy rozdělujeme do tří skupin

 1. Vegetativní symptomy snižují kvalitu života, ale neohrožují zdraví ženy. Do této skupiny patří návaly horka, noční pocení, bušení srdce a psychické poruchy, zahrnující nespavost, zhoršení paměti, úzkost, ztrátu libida, změnu nálad, ztrátu sebevědomí, zhoršení schopnosti rozhodovat a koncentrovat se atd.
 2. Organické symptomy zahrnují změny kožní, urogenitální a změny tělesné hmotnosti. Kůže obsahuje estrogenní receptory a její stav tedy ovlivňuje hladina estrogenů v těle. Jejich nedostatek způsobuje rychlejší stárnutí kůže, které je charakterizováno jejím postupným ztenčováním, šupinatěním a změněnou pigmentací. Urogenitální zdravotní problémy jsou následkem atrofie sliznice pochvy a sliznice močových cest. To vede k bolestem či nepříjemnému pocitu při styku, trvalým výtokům, k častým infekcím a obtížím s udržením moči. Změny tělesné hmotnosti souvisí s tím, že distribuce a ukládání tuku u žen převážně v dolní části těla nahradí ukládání v části horní.
 3. Metabolické změny vedou ke zvýšení rizika aterosklerózy a osteoporózy. Ateroskleróza je příčinou vzniku ischemické choroby srdeční, ischemické choroby dolních končetin i cévních mozkových příhod. Dochází ke zvýšení celkové hladiny cholesterolu v krvi. Další dlouhodobou změnou spojenou s menopauzou je osteoporóza. Mezi typické zlomeniny způsobené osteoporózou patří zlomeniny obratlů, krčku kosti stehenní a předloktí. Zlomeniny obratlů jsou spojeny se silnými bolestmi, zlomeniny krčku mohou vést k upoutání na lůžko, a to může být ve svém důsledku příčinou smrti pacientky.

K potlačení těchto příznaků a zdravotních problémů se používají léky, které dodávají organismu chybějící hormony (estrogen). Ne každá žena je ovšem snáší (jsou zatěžována játra - pak může přicházet v úvahu alternativa aplikace pomocí náplastí, často se dramaticky zvyšuje tlak); zde mají své místo preparáty přírodní, šetrnější, i když s pomaleji nastupujícím účinkem; často je třeba vyzkoušet preparátů několik, než žena najde ten, který jí pomůže.

 

Jak vy snášíte, nebo jste snášela menopauzu? Jaké z příznaků se u vás projevují?

Menopauza a její příznaky patří do témat
 • Menopausa Dada 22.01.2018 19:01:01

  Dobry den.je mi 65 let a porad mam navaly.ve 42 letech mi byla odebrana deloha.pak jsem brala injekce na pul roku.bylo to super.ted neberu hormony 1 rok.a zacaly navaky horka.koupula jsem si menoa.snad to pomůže.

 • V pohodě Bibiana 03.06.2010 21:01:01

  Teda holky, nevím jak Vás, ale mně ten článek vyděsil.Tolik hrůz! Já už si menopauzu užívám 8 let a můžu říct, že tak dobře po tak dlouhou dobu mi nikdy nebylo. Sem tam návaly horka, to je fakt dost nepříjemný. Ale jinak se cítím úžasně. Nemenstruuju, nebolí mně hlava, spím jako dudek, věčně dobrá nálada a hlavně mám spoustu času na spoustu radostí. Užívám si s obrovskou chutí zralého života.Mládí pryč, do důchodu daleko - ideální. Vím, že některé prožíváte menopauzu s problémy. Tak promiňte, nechci Vás provokovat, to opravdu ne. Ale myslím, že je to také o přístupu k životu vůbec.

  • Re: V pohodě zita 04.06.2010 12:21:47

   souhlasím že vše je o postoji k životu a k problému jako takovému.
   Bibiane,přeju nadále co nejvíce bezvadných dní a pro nás ostatní -at se dokážeme k menopauze pozitivně postavit a nebereme ji jako strašák a konec ženství.

   • Re: Re: V pohodě Iveta 05.03.2017 06:55:57

    Zdravím holky,v březnu mi bude 47. let a periodu jsem už tři měsíce nedostala.Vadí ,že jsme nebyla s tím u lékaře?Vím,že tam musím,jen se mi tam nechce nechce hned :) díky za radu........

    • Re: Re: Re: V pohodě Ditucha 27.12.2017 13:25:41

     Zdravim v dubnu mi bude také 47 let a ted už 2xvynechana menses.....Mám navštívit gynekologa? ??Moc se mi tam nechce

   • Re: Re: V pohodě Lenka 05.06.2010 08:41:27

    Teda já si v pohodě vůbec nepřipadám a že bych si to užívala...jak se menopauza dá užíívat?! Když jsem porodila druhé dítě,zašili mě,už nemůžu mít další dítě a připadám si taková nějaká poloviční,prostě nula..a teď podle lékaře jsem v předčasné menopauze,nemám vůbec chuŤ na sex,zvedá se mi z toho žalůdek...bolí mi třeba z ničeho nic hlava,nespím,taky občas na své děti zařvu i na manžela,všecko mě štve,...tak mi řekněte jak si to mám užíííívat,jsem tlustá,škaredá,nebaví mě chodit mezi lidi,nebaví mě ani sedět,ani stát,ani ležet,nebaví mě nic....

    • Re: Re: Re: V pohodě Eva 08.06.2010 13:43:33

     Nedá mi to ... musím napsat. Lenko, kolik jste chtěla dětí? Máte 2, to nestačí? Kvůli tomu si připadáte taková nějaká poloviční? To si vůbec neberte do hlavy!!!! Já na Vaší straně bych byla ráda, že se nemusím starat o antikoncepci. Dostala jsem se do "přechodu" a taky si ho "užívám". Špatně spím a tloustnu i po vodě :-) . Ale rozhodla jsem se, že hormony fakt brát nebudu (ani nemůžu), koupila jsem si v lékárně Merilin. Chodím pravidelně cvičit, ráda se hezky obléknu, holt si kupuju tuniky, abych se aspoň trochu maskovala :-) . Mám radost ze života, z našich dospělých dětí, z našeho krásného a šikovného vnuka, z toho, že jsme s manželem v naprostém klídku a pohodě. A když mám někdy blbou náladu, co se prostě stane každému, tak si řeknu, že ještě není tak zle, aby nemohlo být hůř .... Najděte v sobě ještě něco pozitivního a radujte se ze života. Ještě je čas!!!

  • Re: V pohodě vlaďka 10.01.2017 15:37:22

   Ahoj,je mi 48 let a taky jsem to už nedostala asi tři měsíce.Ale já sama za sebe můžu říct,že kdybych neměla obavy z toho co na to řekne má gynekoložka,jestli do mně nebude chtít cpát hormony,na které nehodlám přistoupit,tak se cítím taky velmi dobře.Menstruace mi nechybí a klidně bycvh to už takhle vydržela pokud se to někde nepokazí.Mívám taky občas návaly,ale s manželem se tomu vždycky pobavíme.Dělá si ze mně srandu.Já vím.Někdo může mít velké problémy a těžký průběh,ale i já bych radilajít na to spíš přírodně.Pro mně se stala neuvěřitelnou inspirací kniha Doba jedová 4 Hormony.Přečtěte si jí ať víte čím nás doktoři krmí.Držím nám všem pěsti a jsemráda,že semáme a múžeme se sdílet.Člověku se hned uleví

 • Menopauza Monika 31.08.2017 15:44:14

  Dobrý den. Já jsem si koupila Sérélys, který mi jako jeden z mála pomohl. Taky jsem do sebe nechtěla cpát chemii, proto jsem zvolila právě je a konečně své trápení s pocením, náladami a všeho kolem už nemívám :-)

 • Monika 29.06.2017 12:07:26

  Přechodové stavy mám již cca od 45 let, nepravidelnou menstruaci, začaly návaly, brala jsem všemožné a utratila za preparáty hodně peněz, ale jediné co mi nakonec zabralo byl produkt s extraktem z pylového zrna. Podívejte se ještě na stránky presprechod.cz našla jsem tam zajímavé články. Vše se dá zvládnout.

 • vikiiinka 03.04.2017 03:15:12

  Ahoj. Máte prosím zkušenosti s Elli menoosteo? Slyšela jsem na něj samou chválu a moc uvažuju nad koupí. Budu ráda, za jakoukoliv radu

 • přechod jana 07.09.2010 07:53:33

  Dobry den chtěla jsem se zeptat doktor mi řekl že jsem v přechodu,je mi 44,let. neměla jsem menstruaci rok tet sem to dostala a mam velike bolesti břycha a zad. co mam dělat.děkuji.

  • Re: přechod ivana 26.03.2017 13:30:00

   Dobrý den bude mi v letě 53 let a když mi vynecha menstruace jdu na injekci zda vaječniky jsou ještě živé pravda je že se vždy menstruace dostavi ale ted se mi dostavila podruhe v měsici a nevím zda je to v pohode či nikoliv prosím zda ma někdo podobne zkušenosti menstruace skiónčila a po 10dnech opet slaba začla a zda hormonalmi injekce se davaji než se potvrdi konec menstruace na 100 procent dekuji vse iva

 • začíná to Mirka 04.02.2012 06:54:27

  Ahoj ženský, je mi skoro 48 a začínám mít problémy. Jsem protivná, náladová, když je chvíli líp, uvědomuji si, jak jsem na manžela protivná a přitom není důvod.
  Návaly horka, nechuť na sex, bušení srdce, depky, většinou vždy před menses a teď už i po. A k tomu vypadávání vlasů, suchá nepružná kůže, poruchy s****ředění.
  Menses má zatím pravidělně, ale je bolestivá, břicho mám vždy jak balon. Musím říci, že mi pomáhají psi, se kterými pracuji. Působí jako terapie. Ráda bych něco brala, raději přírodního. Zatím mám jen Mystodynom na bolesti prsou a zlepšení nervózní nálady. Nechci být protivná na ty, která mám ráda. Taky přibírám, a když mám menses, tak musím mít sladký. Gynekolog říká, že je to ještě brzy...co má brát? Asi na každého zabírá něco jiného, ale vyzkoušek vše, to asi nejde. Co mi radíte při těchto potížích? Díky ženský a držte se.

  • Re: začíná to Veruna 21.02.2017 12:50:40

   Mirko, mám podobné stavy, už asi 3 roky, beru Mensicol nebo kapky Gynex - víc pomohl M.,snížil stavy pocení a nervositu....asi měsíc jsem ted tabletky nebrala.... a následovala SMRST příznaků - nervosita, vynechání menstruace, hrozné bolesti břicha, nadýmání, pocení....Merilin se nedoporučuje - je návykový a slabý účinek, zkusím i vámi doporučovaný přípravek Elli - snad tohle období přežije i má rodina...musím chodit sportovat, nebo bych všechny okolo uštípala svou špatnou náladou. Jediný kdo to zvládá, je můj pes . Držím palce ženušky a obdivuji ty, které nemají žádné příznaky ( má kamarádka brala leta antikoncepci a přechod v pohode! ) pěkné menopausování Veruna

 • menopausa Lenka 15.05.2012 13:41:21

  Ahoj,spolutrpitelky,bude mi 51,již čtyři roky mám nepravidelnou menstruace, občas návaly ve dne a v noci, sem tam nějaký výbuch vzteku atd.atd. znáte to. Myslím si , že je to taky o stylu života, rozhodně mi pomáhá pravidelné cvičení, od mládí dělám turistuku, chůze je mé druhé já.Není možné přechod prostě nějak vychodit a přechodit? Na zmírnění potíží beru Sarapis Soja už si dva roky a piji čaj Gynastan meno. dá se to zvládnout,. HST je svinstvo,které bych nikdy nebrala. Pozor taky na Mierilin, prý má karcinom. Tak se držte a vydržte

  • hana 18.01.2017 11:34:06

   Dobrý den chci se zeptat co mám udělat abych už neměla menstruaci

 • Nespavost Alena 04.09.2015 09:17:59

  Dobrý den jsem 3/4 roku po velké ženské operaci. Gynekoložka mi pro návaly horka doporučila koupit GS Merilin, hormony mi nedá, protože mám cystu v prsu. Po dvou měsících jsem nepozorovala žádný účinek a přidala se nespavost. S usínáním problém nemám, ale po dvou hodinách se probudím, to ještě většinou usnu, ale po 1-1,5 hodině se probudím znova, to asi kolem druhé a pak už neusu. Protože z válení v posteli mně bolí zádá tak asi po hodině vstanu. Protože pracuji přes den nic nedospím, jsem unavená a bez nálady. Prosím tímto o radu. Děkuji Alena

 • Menopauza a SARAPIS Pavla 08.07.2015 11:54:28

  Vyzkoušela jsem řadu doplňků, ale pak mi doktorka poradila SARAPIS. Nejsem typ co hned uvěří, ale nedalo mi to a tak jsem si ho v lékárně koupila. Mohu říci, že mi pomohl a menopazu jsem přežila :)
  http://vegall.cz/clanek/zobrazit/menopauza

 • Anna 09.03.2015 15:38:39

  Dobrý den. Já jsem si koupila Elli Mono osteo, které mi jako jedny z mála pomohly. Taky jsem do sebe nechtěla cpát chemii, proto jsem zvolila právě je a konečně své trápení s pocením, náladami a všeho kolem už nemívám :)

 • navaly horka a asi prechod romana 19.10.2014 08:28:37

  Dobry den je mi 47,vse naznacuje ktomu,ze jeto prechod uz od srpna jsem to nedostala.
  Boli me v podbrisku.
  Meni se mi nalady uz nevim co stim jestli jit k lekari a nebo si koupit nejaky pripravek nato.
  Premyslela jsem otom zda nejsem tehotna byva mi nejvic rano spatne,ale pak to zas prejde.
  Dekuji za radu
  Romana

  • Re: navaly horka a asi prechod any 25.01.2015 18:31:27

   Dobrý den ...jje mi 46 a podle lékaře mi začíná menopauza..trpím na velmi silnou menses se sraženinami jiné příznaky nemám...lékař mi chce nasadit hormony přírodně to prý nezvládnu...nechci je ..pomozte mi nějakou radou...děkuji

 • Elli Mirka 22.09.2014 09:49:56

  Já jsem vyzkoušela hodně produktů na menopauzu a opravdu mi zabralo až elli meno osteo. Jako jediný je vhodný i pro ženy, které trpí v menopauze osteoporozou, takže stačí užít jednu tabletu a mám pokoj jak od příznaků menopauzy tak se mi ani osteoporoza nezhoršuje :)

 • Elli FORTE Milena 31.08.2014 21:04:45

  Ano také jsem velmi spokojená s Elli meno osteo FORTE. Mě menopauza začala klasicky vynecháním mens, pak náladovost a šílené pocení v zimě ....nechutenství a také celková odtažitost od partnera, což už byl konec :) Od té doby co mám elli tak vůbec nevím, že tímto obdobím procházím.

 • ja mam menopauzu nevim asi určite Lenka 23.06.2013 17:38:04

  můžou bolet prsa a být ze všeho špatně výfuky od auta z vonavek z jídla a od paží do prsou bodání nechutenství k jídlu děkuji za odpověd tak mi prosím odepište za reagujte děkuji.

  • Re: ja mam menopauzu nevim asi určite Helena 22.06.2014 10:36:42

   Já teda nedám dopustit na Elli meno osteo forte. Obsahuje všechny potřebné izoflavony na lepší a klidnější příznaky. Je čistě přírodní a hlavně je doporučován ženám, kterým byla zjištěna osteoporóza.

 • arginmax Miroslava 17.10.2013 10:03:30

  S menopauzou jsem docela dloho bojovala, až do doby co jsem vyzkoušela již zmiňovaný arginmax pro ženy. Jsem moc ráda že jsem si nechala poradit od kamarádky a vyzkoušela ho. Od té doby mám klid a nějaké návaly horka a výkyvy nálad mě už netrápí. Jsem moc ráda že ho mám.

  • Re: arginmax Hana 08.04.2014 15:05:01

   Opravdu taky pomáhá a je vhodný i na osteoporózu? Já totiž užívám Elli meno Osteo, což je přírodní produkt a je určený právě na klimakterium u žen a její příznaky.

 • Elison Jana 19.09.2013 09:35:35

  Když jsem tímto obdobím procházela, tak jsem o tom hodně četla, protože jsem už byla bezradná a styděla jsem se někomu o tom říct. Nakonec mi pomohly články a rady s tobolkami Elison. Ty jsem si objednala a můžu říct, že jsem až nevěřila, jak mi to může pomoct a usnadnit. Teď už nemusím přemýšlet nad plínkama a podobně a jsem spokojená.

 • ja mam menopauzu nevim asi určite Lenka 23.06.2013 17:40:18

  pomoc

 • menopauza Jana 07.06.2012 08:11:48

  Muzete mi prosim nekdo rict, do uz mate "po" , jak vlastne dlouho to klimakterium trva??? Mam pocit, ze je to nekonec, uz 5 let se s tim trapim, tzv. "priroda" moc nepomaha nebo je to moc dlouhodoba lecba a tim i fin. nakladna a chemii zase leta
  konzumovat nechci.. A jestli mate nekdo zkusenosti s osteoporozou?
  diky - mal viz nahore

  • Re: menopauza Hanka 08.06.2012 20:05:30

   Je mi 46 let.Mne take zacaly problemy s vynechanim menstruace,Navaly v noci,horko a zimnice.lekar mne predepsal NOVOFEM na upravu menstruace.Na menopausu jsem mlada..Vajecniky musi pry jeste pracovat.Jeden mesic slabe,druhy mesic silne..Uz nicemu nerozumim ach jo ty hormony..Premyslim o prirodnich preparatech ,ale nevi jak na to,.Dekuji za odpoved ..Snad bude lepe.

   • Re: Re: menopauza Eviiik3 11.06.2013 13:32:28

    Všem ženám, které právě prochází obdobím menopauzy z vlastní zkušenosti doporučuji Arginmax pro ženy. Je přírodní, takže tělu vůbec neškodí a hlavně mi hodně pomohl. Už nejsem tak náladová jako předtím a noční pocení je také pryč.

  • Re: menopauza Jana 07.06.2012 08:13:04

   koukam , ze se mail nezobrazil : goldenfoxx@seznam.cz

 • Věra 25.04.2013 15:25:44

  Vyzkoušej Elison! Taky jsem byla zoufalá a nebýt mé známé, která mi ho poradila, tak jsem asi do teď. Dá se objednat bud na internetu, nebo telefonicky a neplatila jsem ani poštovné. Za měsíc už cítíš změnu a pomohl mi i s únikem moči, který mě trápil nejvíc.

 • Ach jo.... Lída 13.07.2010 07:24:55

  Tak mě minulý týden doktorka řekla že jsem v přechodu....dala mi estrofem a já ho za tu chvíly už i vysadila.Nebylo mi dobře a nemohla jsem spát.Jdu si koupit Merillin a budu věřit tomu že mi bude dobře....Já mám spíše psychické problémy jsem napnutá jak struna a doma jsem na manžela hnusná náladová....Musím s tím něco udělat....tak jen doufám.......

  • Re: Ach jo.... Milena 24.03.2013 20:55:09

   V období menopauzy jsem na doporučení kamarádky začala užívat ArginMax pro ženy a musím říct, že mi velmi pomohl. Cítím se mnohem lépe, vyrovnanější a moje časté návaly horka jsou pryč.

 • Dana 18.09.2012 17:15:42

  S menopauzou se potýkám už 2 roky. Zkoušela jsem na to několik přípravků, ale zabral mi až elli meno osteo. Nevěřila jsem, že mi prášky můžou zlepšit náladu a zastavit pocení, ale tyhle prášky mi pomohly. I se mi lépe v noci spí.

  • Re: Martina 26.09.2012 12:31:59

   Také používám Elli a jsem s ní moc spokojená. Menopauze se u mě vlivem stresu objevila poměrně hodně brzy a její projevy byly opravdu silné. V lékárně mi poradili právě Elli a jsem jim za to opravdu vděčná, protože je mi celkově mnohem lépe.

 • Dotaz Evča 03.09.2010 12:59:17

  Mám dotaz je li možné být v přechodu už v 37 letech.Mám všechny příznaky,nemenstruuji už dva měsíce a nejsem těhotná.Z gyn.hlediska je prý vše v pořádku.Prosím máte někdo takové zkušenosti?

  • Re: Dotaz head.head 16.07.2012 16:09:28

   Je mi 43 let a taky začínám počitovat tyto příznaky.Velká bušivost srdce,nervozita,deprese,že se mi nic nedaří ,absolutní nechut na sex,neustálá nespokojenost se sebou ,nic mě nebaví,ráda jsem chodila nakupovat pěkné oblečení a ted mi stačí jedny kalhoty a tričko,nespavost a ted mi vynechala menstruace ,tak nevím.Pujdu si koupit test,ale myslím,že nejsem těhotná jelikož mám zavedené tělísko.Ale pro jistotu.U lékaře jsem byla asi před měsícem a tam bylo taky vše v pořádku jen na nějakou kvasinkovou infekci.Tak nevím asi mi taky začíná přechod.

 • Jsem ten druhý extrém Ivana 04.06.2010 13:10:54

  Záleží na vrozené nervové soustavě.Já jsem ten druhý protipól a na mě sedí úplně všechny symptomy ze dvou skupin.Je to peklo, hormony mít nemohu a přírodní léčby nezabírá.A tak se trápím už 9 let a nemá to konec.Nechci nikoho děsit, ale se mnou je to tak, bohužel.

  • Re: Jsem ten druhý extrém Veronika Svobodová 04.06.2010 13:49:09

   Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám mamku, které je 54 a jak jsem četla, tak je v první fázi. Ale je to s ní doma fakt děs. Přijde domů, a hned nadává, na nás doma je zlá a nepříjemná, ale jakmile je návštěva nebo zazvoní telefon, tak je hned miloučká. S taťkou a bráchou nevíme, co s ní. Navíc je to cholerička, a brácha to má po ní, takže se doma neustále hádají, je to pořád horší a horší. Mohla byste mi, prosím, poradit, zda se s tím dá něco dělat, nebo to jen přetrpět?
   Děkuji

   • Re: Re: Jsem ten druhý extrém Ivana 04.06.2010 19:04:15

    Dobrý den Veroniko, myslím, že byste si měla s maminkou sednout a promluvit s ní, říci jí, že ji chápete.Víte, jí určitě není často vůbec dobře a rodina, to je velký tlak na ženu,která má už svoje roky a třeba celá domácnost leží jen na ní.Snažte se jí pomoci třeba tím, že uděláte rozpis domácích prací a sama budete trvat na jeho dodržování.Já už bydlím sama, tak si odpočinu, když potřebuji a nikdo mě doma nestresuje.Vaše maminka je určitě nešťastná žena a pomohlo by jí, kdybyste jí více projevovali svoji lásku k ní, protože věřte, že život je dost krátký a za pár let budete v té samé situaci i vy, tohle se opravdu dědí.A můžete mít postoj k životu jak chcete kladný, ale když vám je zle a nemůžete spát, tak je psychika na pochodu a můžete být anděl, prostě to nejde.Vám se zdá, že s ní trpíte, ale to není nic, jak trpí třeba ona.Zeptejte se jí, s čím potřebuje pomoci a projevujte jí ženskou solidaritu,určitě se to zlepší.

    • Re: Re: Re: Jsem ten druhý extrém Veronika Svobodová 05.06.2010 07:50:10

     My s tátou se jí vždycky ptáme, jestli chce s něčím pomoct. Ona na nás začne štěkat, že s ničím pomoct nechce, a že bychom se jí tam ještě pletli, a pak, když nestíhá, nebo něco, tak zase začne, že jí nikdo s ničím nepomáhá. Do toho se ještě stěhujeme, takže jsme všichni pod obrovským tlakem. Já samozřejmě mamce chci pomoct, ale když ona nechce, a pak ještě říká, že jí nepomáháme, tak je to opravdu zlý. A abych si s ní sedla a popovídala si s ní? To u ní nehrozí, ta si povídat nemůže, má přece dost práce a odpočívat nemůže (jak říká moje mamka). Ale děkuji za odpověď a budu se snažit mamce co nejvíc pomoct :)

     • Re: Re: Re: Re: Jsem ten druhý extrém Magda 07.06.2012 08:07:59

      tak to je uz spise na psychiatricke terapie..

 • Menopauza? Alena 06.10.2011 20:13:25

  Prosím o názor. Je mi 50 let, menzes jsem měla pravidelně, před 4 měsíci jsem si nasadila Norethisteron pro oddálení menzes a po té se začaly dít věci. První menzes přišel tak jak měl, 4 dny po vysazení hormonů, pak jsem menstruovala za 6 týdnů, nyní už uběhlo 8 týdnů od poslední menstruace a stále nic. A tak nevím, zda je to těmi hormony nebo menopauzou třeba malinko vyvolanou Norethisteronem? Žádné jiné projevy - pocení, nálady...nemám. Nestalo se to někomu? Děkuji.

  • Re: Menopauza? Nikola 07.06.2012 07:56:26

   Je mi uz po padesatce,menopauza zacala diky tomu, ze jsem brala v kuse antik.tablety a menzes uz neprisel. Ale ty navaly horka a poceni jsou desny, na to mi zati zatim nic nepomohlo a uz to trva asi 4 roky..zkousela jsem prirodni leky, ale nicmoc, pomohly chemicke, ale nechci je zase brat dlouhodobe a tak to je zacarovany kruh..

 • NEDOSTALA MENZES MIROSLAVA 29.05.2012 06:56:17

  DOBRÝ DEN JE MI 47 LET . VŽDYCKY JSEM MÍVALA PŘESNĚ MENZES NA DATUM.JE TO 10 DNÍ CO JSEM TO NEDOSTALA.CHTĚLA JSEM SE PROTO ZEPTAT JESTLI JE NORMÁLNÍ ABYCH UŽ MENSTRUACI NEMĚLA.MIRKA.

 • Přechodové stavy Zlata 02.09.2011 10:23:34

  Přechodové stavy mám již cca od 45 let, nepravidelnou menstruaci, začaly návaly, brala jsem všemožné a utratila za přírodní preparáty tisíce korun. Od cca 49 let jsem začala brát hormony, estrogel, gel na kůži a gestagen. Je mně 56 let, sice mám v létě návaly hrozné, to trpím, otékaly mně i nohy, ale přece jen to bylo snesitelnější, od podzimu do jara jsem vesměs v pohodě. Avšak občas vždy dostanu menses, trvá tak 4 - 5 dní, někdy je slabá, někdy silnější, bolí mně v podbřišku, ale především v kříži, a to už asi 3 roky. Internistka mně ještě doporučila kostní ambulanci. Jen chci říci, že sice se o hormonech obecně ví, že mohou vyvolat další , jiné potíže u ženy, nicméně která může z hlediska zdravotního stavu je užívat, doporučila bych je, je přece lépe, žít kvalitnější život, nepotit se, zase si vzít lodičky a zajít si občas na vyšetření gynekologické a k internistovi, než se trápit, vztekat se a plakat, což jsou příznaky, které mě trápily a otravovaly nejen mě, ale i celé okolí. Tak ať je vám lépe, ženy.Přeji všem radostné další období života.

 • Přírodní cesta Markéta Pilařová 03.02.2011 15:51:08

  Dobrý den, exkluzivně dovážíme do České republiky a na Slovensko doplňky stravy a kosmetiku. Jedním z dovážených produktů je i produkt Menopause, který je určen pro ženy v přechodu a obsahuje 25 odlišných bylin a rostlin. Jedná se o dánskývýrobek, který má nadánském trhu dlouholetoutradici. Zkuste použítpřírodní cestu kesnížení nežádoucíchpříznaků spojených spřechodem! Více informacínajdete nahttp://www.zdravinadzlato.cz/cz/menopause-pro-zeny-v-prechodu. Případně náskontaktujte emaileminfo@zdravinadzlato.cz. Hezkýden Markéta Pilařová

 • přírodní progesteron Eva 11.01.2011 12:09:29

  ženy, nedejte na rady lékařů a neberte estrogeny .. najděte si článek Estrogenová dominance a zjistěte si něco o přírodním progesteronu ... krém z WIld Yam nebo taky tabletky WIld Yam a existuje taky spousta jiných přírodních prostředků pro hormonální rovnováhu. Cimicifuga racemosa - Black cohosh, Angelica sinensis - DOng Quai, Hypericum perforatum, lékořice a další

 • Nemohu si stěžovat novina 29.12.2010 22:05:53

  Bylo mi 38 let, když jsem vlastně "to" dva roky neměla a potom zase ano ...pak to zmizelo samo...žádné návaly, prostě nic, nikdy žádné prášky, změny nálady jsem neregistrovala a okolí snad také ne :-) asi jsem zvláštní případ :-)

 • menopauza Ivana 05.09.2010 11:59:51

  Je mi 46let a mám již delší dobu problémy ale můj lékař říkal že je to v pořádku že nemůžu být v menopauze a už 4 roky mám problémy s menstruací tak jsem navštívila jiného lékaře a tam mi vzaly vzorky krve a potvrdila se menopauzy a to že nemám již žádné hormony tak beru Klimonorm ale od dobrání prvního platíčka mám problémy s výtokem měla jsem chlamiidie brala jsem antibiotika a manžel taky a po vyléčení jsem měla stále výtok tak mi dala lékařka zaváděcí Macmiror500 po něm mi zapáchající výtok přestal ale teď jsem dostala měsíčky a jsou spíš jen špinění a ten zápach jde zase ven.Ještě jsem si nechala vyšetřit moč a mám tam bakterie a tak si musím nechat udělat hlubší vyšetření.Je možné že záněty močových cest souvisí i s gynekologyckými problémy?Při léčbě samozřejmě nemám pohlavní styk tak nevím proč se mi to nechce vyléčit.Děkuji za odpověď

 • prosím pomoc martin 21.08.2010 06:44:55

  Dobrý den,mám přtelkyňi co je o deset let starší a oběvili se u ní příznaky té horší varianty,zmněny nálad,hádáme se kde to jde a je unavená,kvůli tomu se chce semnou i rozejít a pomoc taky odmítá...můžete mi prosím poradit nějaký dobrý prostředek který by ji pomohl od těchto příznaků?...nebo aspoň ulevil protože ji nechci stratit a moc ji miluju...jsem sice chlap ale svojí přítelkyňi chci pomoct ať je zase redy jak byla když jsme se potkaly...prosím pište na můj meil martassvoboda[at]seznam.cz Děkuju předem

 • pro ženy vašek 27.06.2010 20:26:57

  Při menopauze, při klimakterických potížích, při změnách nálad, návalech horka, pocení, nespavosti, kardiovaskulární nemoci je třeba MenoMax.

  • Re: pro ženy Zuzanka 13.08.2010 16:42:43

   mama uziva MenoMax a je spokojena... zvladla prechod myslim v pohode, tuk tuk

 • potrebuji poradit monika 04.08.2010 18:50:37

  je mi 44 roku a chtela by se zeptat,zda se pri menopauze zacinajici jeste mensturuje nebo uz ne,mam veskere priznaky ktere se zmynuji pri menopauze,dokoce aby se ujistila kdys mi mensturace neprisla jiz 3,5 mesice zda nejsem tehotna ,test jsem si delala 3krat,ale vyslo mi ze nejsem tehotna,nevim zda je to mim podvedomi,strachu aby nebyla tehotna a nebo zda to k tomu patri prsa mne neboli ale bradavka ano cim to muze byt poradte mi dekuji

 • Už je to menopauza nebo mám poruchu?? Majda 13.06.2010 15:30:40

  Dobrý den,po netu je toho plno napsáno k menopauze,ale nikde se nemohu dočíst,jak vůbec vypadají poslední měsíčky....Jak to poznám? Za pár týdnů mi bude 48 let,žádné příznaky menopauzy jsem dosud neměla - žádné návaly,horko,střídání nálad,nespavost atd.atd. - nic takového. Měsíčky jsem měla vždy na den přesně,jak švýcarské hodinky! Až teď v dubnu jsem měla menses šíleně silnou,nebyla k zastavení a vysloveně jsem stála ve vaně a lila ze mne krev s pucky sražené krve.Za jeden den jsem měla prakticky odmenstruováno.Další měsíc,v květnu,jsem měla menses opět jen jeden den-ale normální,stačily mi 3 vložky a bylo po.Druhý den už jsem byla úplně čistá.A teď jsem čekala menses 11.června a přišlo jen hnědé špinění.Břicho pobolívá jako při klasické menses,ale krev vidím pouze,když jdu na velkou a utírám se, jinak na vložce jen hnědé špinění.Takto to už trvá třetí den.Poradí mi někdo,jestli takhle opravdu vypadá příprava na skončení menstruace při přechodu? Děkuji Majda

  • Re: Už je to menopauza nebo mám poruchu?? Z.Martincová 26.07.2010 14:54:53

   Dobrý den,Majdo,prosím,mohla by jste mně sdělit,jak to s vámi vypadá,ohledně té změny s ms,já mám totiž naprosto stejné problémy jako vy,stále čekám na menzes,bolesti mám jako kdyby měla přijít,ale zatím jen hnědý výtok s troškou krve,je mně 45let,k lékaři se mně zatím moc nechce,mám z toho dost veliké obavy.Moc děkuji za vaši odpověď.Zuza Pište prosím na můj email,fraugrafin[at]seznam.cz

 • menopauza iveta 06.06.2010 17:25:14

  mě hodně pomohl -sarapis s červeným jetelem -z lékárny ale musí se brát dlouhodobě ,je výborný,potíže mám jen minimální,ale také jsem si sama upravila jídelníček,začala se venovat sobě -jako veselé čtení,procházky,hezký film a dostatek vody a odpočinku a knížky o pozitivní mysli díky kterým jsem se naučila nenervovat se ,uklidnit a nebrat všecko tak strašně vážně

 • návaly horka a přechod Milu 05.06.2010 19:04:17

  Je mi 50 let a prožívám si svůj přechod.Nejprve jsem měla problémy,které tady popisujete a vůbec jsem se nechtěla smířit s návaly horka .Jakmile se člověk nevyspí ,tak je to vážně v pytli.Hormony neberu a tak jsem se opřela o přírodu.Užívám Balancer ,Klíčkový olej,LKVB.Okamžitě to nezabere,ale tak po týdnu jsou výsledky.Fakt to funguje-vřele doporučuji.Z lékárny mi nic nezabralo.Hledala jsem asi jeden rok a KLAS je supr.Ženský mi jseme fakt chudinky.


Menopauza patří do témat

Adresář

Poradna na téma Menopauza

Diskutujte na téma Menopauza

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku